Cloud webhosting. Revolúcia pre PHP freelancerov?

Published:

Add / read comments

Každý, kto kedy programoval nejaký ten web (a to bez ohľadu na jeho rozsah), riešil neskôr jednu zásadnú otázku. "A kam to teraz umiestniť, keď už je to urobené?" Minule som narazil na jedno zaujímavé riešenie, ktoré by mohlo v budúcnosti zmeniť spôsob práce freelancerov.

Ale aby to nebolo hneď tak rýchlo, tak si predstavme asi ako to prebieha doteraz (u mňa osobne a určite u 97% ostatných freelancerov):

  1. Najprv si web naprogramujú u seba na localhoste

  2. Potom ho dajme tomu skúsia niekde na svojom live serveri, ktorý si s najvyššou pravdepodobnosťou niekde platia (či už je to dedikovaný server, alebo len webhosting s dostatočným priestorom - virtuálny server).
    Tí, ktorí majú v serverhouse vlastný stroj, ktorý si spravujú úplne sami, to už je iná liga :-) A asi aj iné peniaze. Týchto borcov teraz necháme bokom.

  3. Potom, ak je klient spokojný, prichádza na rad výber a rezervácia domény (pokiaľ už tak nieje spravené).

  4. No a nakoniec sa objednáva vhodný webhosting (podľa veľkosti projektu). Hoci mnohokrát sa tak robí súčasne spolu s rezerváciou domény u jedného prevádzkovateľa webhostingu.

Zásadný rozdieľ doterajším spôsobom a medzi službou, ktorú som mal možnosť vyskúšať je ten, že prichádza k preneseniu webhostingu pod úplnú správu freelancera. To znamená, že sa u poskytovateľa webhostingu neobjednáva konkrétny balíček (napr.: 100MB priestoru na web, 1GB na dáta v databáze, 10 e-mailových schránok atď.), ale freelancer používa cloud službu a fakturuje spotrebované dáta priamo klientovi. Táto služba sa nazýva iserver.sk

Výhodou je variabilita pre zaregistrovanie domény u ľubovolného registrátora domén. Potom len stačí pre doménu nastaviť potrebné DNS záznamy. V administračnom rozhraní iserver.sk stačí nastaviť potrebné parametre pre daný projekt (čo považujem za veľké plus). Takto môžem ušiť projekt priamo na konkrétne nastavenia.

Najviac sa mi osobne pozdáva možnosť priamej fakturácie koncovému zákazníkovi. T.j. žiadne faktúry od poskytovateľa webhostingu, ich účtovanie, spracovávanie a generovanie koncovej ceny klientovi, ale všetko priamo. Freelancer sleduje v administračnom rozhraní spotrebované systémové prostriedky, za ktoré si ku každému klientovi vedie zoznam paušálnych príjmov. Ďalej má možnosť si vytvoriť osobitné admin rozhranie, kde sa dajú prehliadať vygenerované faktúry a ich stav. Všetko samozrejme závisí od dohody s druhou zmluvnou stranou.

Freelancer sa tak priamo stáva "poskytovateľom" hostingu. Osobne si myslím, že táto služba môže byť pre mnohých veľmi zaujímavá. Stránky iserver.sk sú pekné a relatívne prehľadne spracované a nájdete tam odpovede na mnohé otázky.

Samotné administračné rozhranie ešte potrebuje nejaké úpravy (online chat, rozsiahlejšie FAQ, celkový vzhľad). Ale vzhľadom na to, že je to nový projekt, je tu určite priestor na zhovievavosť. Ja osobne som všetky základné veci preklikal a pochopil do jednej hodiny. A takisto sa počíta s tým, že freelancer už má kadečo za sebou a má skúsenosti s inými poskytovateľmi webhostingových služieb.

Published:

Add / read comments

FIND ME

Share, follow or connect with me.